Speed Time and Distance Example 4 :
Example 1:
A man walking at the rate of 4kmph to cover certain distance in 2hr 45 min. Running at a speed of 16.5 kmph the man will cover the same distance in what time?
Answer:
we know the formula of
Distance = speed x Time
So, Time given = 2hr 45min = 2x60min+45min=165min than 165min / 60min = 11 / 4 hr
Distance = 4 x 11 / 4 = 11 km
So, Time required to cover distance in speed of 16.5kmph
Time = D / S = 11 / 16.5 = 40min.
Examle 2:
A fast train covers a distance in 40 min, if it runs at a speed of 45kmph on an average. The speed at which the train must run to reduce the time of journey to 30min will be?
Answer:
Time = 40 / 60 = 2 / 3.
given speed = 45kmph
Distance = 45 x 2 / 3 = 30km
Time =30 / 60 = 1 / 2hr
so, the new speed is = 30 x 3 / 2 = 45kmph
Example :
A train traveling at 90 kmph overtakes a bike traveling at 54 kmph in 30 seconds. What is the length of the train in meters?
Answer:
The distance travelled by the train overtaking the bike is the same as the length of the train.
both the object move in same direction .
so, ( 90 - 74 ) = 36kmph
convert kmph to m/sec = 36 x 5 / 18 = 10 m / sec.
Time taken in 40 sec.
distance travelled = 10 x 30 = 300 meters.
We provide few shortcut tricks on this topic. Please visit this page to get updates on more Math Shortcut Tricks. You can also like our facebook page to get updates.
If You Have any question regarding this topic then please do comment on below section. You can also send us message on facebook.
Example 1:
A man walking at the rate of 4kmph to cover certain distance in 2hr 45 min. Running at a speed of 16.5 kmph the man will cover the same distance in what time?
Answer:
we know the formula of
Distance = speed x Time
So, Time given = 2hr 45min = 2x60min+45min=165min than 165min / 60min = 11 / 4 hr
Distance = 4 x 11 / 4 = 11 km
So, Time required to cover distance in speed of 16.5kmph
Time = D / S = 11 / 16.5 = 40min.
Examle 2:
A fast train covers a distance in 40 min, if it runs at a speed of 45kmph on an average. The speed at which the train must run to reduce the time of journey to 30min will be?
Answer:
Time = 40 / 60 = 2 / 3.
given speed = 45kmph
Distance = 45 x 2 / 3 = 30km
Time =30 / 60 = 1 / 2hr
so, the new speed is = 30 x 3 / 2 = 45kmph
Example :
A train traveling at 90 kmph overtakes a bike traveling at 54 kmph in 30 seconds. What is the length of the train in meters?
Answer:
The distance travelled by the train overtaking the bike is the same as the length of the train.
both the object move in same direction .
so, ( 90 - 74 ) = 36kmph
convert kmph to m/sec = 36 x 5 / 18 = 10 m / sec.
Time taken in 40 sec.
distance travelled = 10 x 30 = 300 meters.
- Speed Time and Distance Example 1
- Speed Time and Distance Example 2
- Speed Time and Distance Example 3
- << Go back to Speed Time and Distance main page
We provide few shortcut tricks on this topic. Please visit this page to get updates on more Math Shortcut Tricks. You can also like our facebook page to get updates.
If You Have any question regarding this topic then please do comment on below section. You can also send us message on facebook.


No comments:
Post a Comment