Geometric Series
Geometric series is a arrangement of numbers in a certain order, where some numbers are this type of series are based on ascending or descending order of numbers and each continues number is obtain by multiplication or division of the previous number with a static number.
We need to observe and find the accurate number to the series of numbers. This type of problem are given in Quantitative Aptitude which is a very essential in banking exam. Under below given some more example for your better practice.
Geometric Series
In geometric series number is a combination of number arranged. In example 1) 5, 45, 405, 3645, ? where you need to count them in a one step or two step calculation for obtain the difference common result according with the series of numbers.
At first you can calculate missing number in geometric series and that you place the actual missing number in the? or missing place. Be prepared when you calculate differences because it is either one or two step calculation. So when you calculate and get result of two difference numbers you need follow some step wise.
At first calculate the first number 5 with 9 and second number value we get that is 45 then again second number calculate multiply with 9 and get the third number and follow same steps which is carry up to last and after that you get actual missing number by finding the common value when you put the missing number you have noticed that all series numbers are common 9 which multiply with number and get next number difference.
This kind of missing series calculation you go thorough some common calculation shortcut tricks using cube multiplication division addition cube square shortcut tricks.
In this type series example questions, it is sounds hard, but it really isn’t. Get it? Once you have done this, by practice with more example then you just easily can do in your way as well competitive and as in bank exam also. So, each of our examples are given below.
Example #1 – Geometric Series
3, ? , 45, 144, 585
- 18
- 21
- 23
- 27
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
3 x 0 + 9 = 9
9 x 1 + 9 = 18
18 x 2 + 9 = 45
45 x 3 + 9 = 144
144 x 4 + 9 = 585
Example #2 – Geometric Series
5, 45, 405, 3645, ?
- 26832
- 28667
- 30551
- 32805
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
5 x 9 = 45
45 x 9 = 405
405 x 9 = 3645
3645 x 9 = 32805
Example #3 – Geometric Series
73205, 6655, 605, 55, ?
- 3
- 4
- 5
- 7
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
5
5 x 11 = 55
55 x 11 = 605
605 x 11 = 6655
6655 x 11 = 73205
Example #4 – Geometric Series
21, 84, 336, ? , 5376
- 1344
- 1262
- 1173
- 1061
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
21 x 4 = 84
84 x 4 = 336
336 x 4 = 1344
1344 x 4 = 5376
Example #5 – Geometric Series
9, 54, ? , 1944, 11664
- 226
- 324
- 381
- 753
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
9 x 6 = 54
54 x 6 = 324
324 x 6 = 1944
1944 x 6 = 11664
Example #6 – Geometric Series
5, 35, ? , 1715, 12005
- 205
- 245
- 503
- 976
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
5 x 7 = 35
35 x 7 = 245
245 x 7 = 1715
1715 x 7 = 12005
Example #7
25, 100, ? , 1600, 6400
- 800
- 600
- 500
- 400
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
25 x 4 = 100
100 x 4 = 400
400 x 4 = 1600
1600 x 4 = 6400
Example #8
6, 18, 54, ? , 486, 1458
- 124
- 162
- 188
- 360
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
6 x 3 = 18
18 x 3 = 54
54 x 3 = 162
162 x 3 = 486
486 x 3 = 1458
Example #9
15, 30, 60, 120, ?
- 180
- 220
- 240
- 310
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
15 x 2 = 30
30 x 2 = 60
60 x 2 = 120
120 x 2 = 240
Example #10
19, ? , 475, 2375, 11875
- 88
- 90
- 93
- 95
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
19 x 5 = 95
475 x 5 = 2375
2375 × 5 = 11875
Example #11
3, 48, ? , 768, 3072
- 192
- 221
- 390
- 556
Show Answer Show How to Solve Open Rough Workspace
3 x 4 = 12
12 x 4 = 48
48 x 4 = 192
192 x 4 = 768
768 x 4 = 3072
Other Types of Number Series
- Perfect Square Series
- Ration Series
- Mixed Series
- Perfect Cube Series
- << Go back to Number Series main page
We provide few shortcut tricks on Geometric Series. Please visit this page to get updates on more Math Shortcut Tricks. You can also like our facebook page to get updates.
If you have any question regarding this topic then please do comment on below section. You can also send us message on facebook.
you are providing easy tricks and very useful
3*0+9=12???
3*0+9=9
0+9=9
ya u r right, how it is possible
i m definetly agree with you.according the VODMAS formula multiplication should take first place and than we can do addition.so the answer should be 3*0+9=9
wait
thank u sir
Hi , could you mail me all the shortcuts
Sir hard level ke exanple batao please
3*0+9=9
How its 12??
please recheck the problem
Its too simple.
Get something to make us scratch ours heads!
this is very helpful thank u so much
Disclaimer:
All contents of this website is fully owned by Math-Shortcut-Tricks.com. Any means of republish its content is strictly prohibited. We at Math-Shortcut-Tricks.com are always try to put accurate data, but few pages of the site may contain some incorrect data in it. We do not assume any liability or responsibility for any errors or mistakes in those pages. Visitors are requested to check correctness of a page by their own.